fbpx

Rimvydas Židžiūnas: totali laimė veikloje – tai kompleksinė formulė

Rimvydas Židžiūnas: totali laimė veikloje – tai kompleksinė formulė
Ar susimąstote kada, kas visgi lemia ilgalaikį pasitenkinimą veikla? Kodėl skirtingi žmonės, dirbdami tą patį darbą, gali jaustis visiškai skirtingai, patirti skirtingą pasitenkinimo veikla ir visu gyvenimu lygį. Ar gali būti taip, jog pasitenkinimas priklauso nuo mūsų pačių: kaip mes patys jaučiamės viduje, atlikdami vienus ar kitus veiksmus?
Trukmė: 2:47 val.

Interviu parengė Miglė Kačinskaitė

 

Ar susimąstote kada, kas visgi lemia ilgalaikį pasitenkinimą veikla? Kodėl skirtingi žmonės, dirbdami tą patį darbą, gali jaustis visiškai skirtingai, patirti skirtingą pasitenkinimo veikla ir visu gyvenimu lygį. Ar gali būti taip, jog pasitenkinimas priklauso nuo mūsų pačių: kaip mes patys jaučiamės viduje, atlikdami vienus ar kitus veiksmus?

 

Ieškant ilgalaikio realizacijos jausmo veiksme ilgainiui tampa akivaizdu, kad nėra ypatingo darbo, tačiau yra ypatingi būdai atlikti paprastus veiksmus. Svarbu ne tai, ką ir kaip darome, o kokioje sąmonės būklėje veikiame. O kas yra ta sąmonės būklė ir nuo ko ji keičiasi? Ar ji priklauso nuo aplinkybių, ar nuo rezultatų ir kitų žmonių įvertinimo?

 

Lektorius, asmeninio tobulėjimo mokymų centro „SoulACTION“ įkūrėjas Rimvydas Židžiūnas

Daugiau nei 20 metų praktikos patirtimi konsultuojant vyrus ir moteris asmeninio augimo veikloje bei gyvenime temomis dalinasi lektorius, asmeninio tobulėjimo mokymų centro „SoulACTION“ įkūrėjas Rimvydas Židžiūnas.

 

Rimvydai, ką reiškia būti laimingu veikloje ir kaip galima būtų apibūdinti šį jausmą?

 

Rimvydas: Įsivaizduokime, kad dirbame darbą, kuriame jaučiamės pilnai realizuoti. Tai reiškia, jog šioje veikloje sėkmingai naudojame viską, kas mums duota: savo sugebėjimus, talentus, vertybes, tikslus, svajones. Bet, dažnai ne visas duotybes galime realizuoti tik darbe, todėl svarbu turėti ir hobių. Tačiau kalbant apie veiklą bendrąja prasme, kurioje telpa ir darbas, ir hobiai, veikla turėtų suteikti galimybę pilnai realizuoti visas žmogaus prigimtines duotybes ir išmoktas žinias, įgytus įgūdžius – tai suteikia pilną savirealizacijos, o kartu ir laimės veikloje jausmą.

 

Laimingas veikloje_Rimvydo Židžiūno požiūrio plėtimo seminaras

 

Ar skiriasi moteriškos ir vyriškos laimės būsena veikloje?

 

Rimvydas: Kalbant apie savęs įtvirtinimą, t.y. rezultatus, pasitenkinimo jausmas nesiskiria – tiek vyrui, tiek moteriai gali patikti gauti didelį atlyginimą ir tai yra normalu. Kalbant apie kitą laimės dedamąją – kūrybą – tiek vyrams, tiek moterims nepatinka nekūrybiški, savęs išreikšti neleidžiantys darbai – čia skirtumo taip pat nėra. Tačiau trečia dedamoji – realizacijos jausmas – skiriasi.

 

Kalbėdami apie realizacijos jausmą veikloje, turime atminti prigimčių skirtumus ir į juos atsižvelgti. Norėdamas patirti pilną realizacijos jausmą veikloje, vyras pirmiausia turėtų realizuoti prigimtinį faktą, kad jis yra vyras, o moteris turėtų realizuoti bei atskleisti savo moterišką prigimtį. Kaip tai padaryti? Štai čia ir prasideda menas. Vyrams realizuoti savo vyrišką prigimtį veikloje yra lengviau, o moterys dažnai patiria sunkumų – vien todėl, kad didžioji dalis darbų ir verslų yra sukurti vyriškos prigimties realizavimo principu.

 

Ar laimės būsena, patiriama veikloje, susijusi su rezultatais?

 

Rimvydas: Rezultatai veikloje taip pat svarbūs. Norimų rezultatų pasiekimas suteikia pasitenkinimo jausmą, kuris stipriai prisideda prie laimės būsenos. Pasitenkinimą darbu dažniausiai kuria atlygis, arba kitoks darbo įvertinimas. Skirtumas tarp pasitenkinimo veikla ir laimės jausmo toks, kad laimės būsena apima visą žmogų iš esmės, o pasitenkinimas tiesiogiai susijęs tik su konkrečių poreikių ar ambicijų patenkinimu. Tad pasitenkinimas norimais veiklos rezultatais – svarbi sudedamoji laimės jausmo dalis, viena trečioji, kurio kitos dedamosios sąlygos – realizacijos ir savęs išraiškos jausmas – kai darbas nėra atliekamas mechaniškai.

 

O jei veikloje išvis nejudama link rezultato – ar tokie veiksmai gali teikti pasitenkinimo jausmą?

 

Rimvydas: Žmogus gali patirti laimės jausmą atlikdamas veiksmą, neturintį akivaizdžių rezultatų – t.y. negaudamas už tai atlygio, nesulaukdamas įvertinimo. Pavyzdžiui, auginti gėles. Jei šiame veiksme patiriamas realizacijos jausmas, žmogus gali realizuoti savo prigimtines duotybes, talentus – jis jau jausis laimingas. Jei žmogus tame pačiame veiksme dar gali ir save išreikšti, t.y. gimsta kūryba – laimės jausmą jis patirs dar giliau. Patirdamas realius savo veiksmo rezultatus, žmogus dar labiau pastiprins laimės jausmą. Tad laimės jausmą galima „pamatuoti“ totalumu – kaip stipriai jis apima žmogų. Pasitenkinimas rezultatais apima žmogaus asmenybę, tačiau laimės jausmas gali būti kur kas platesnis – užpildantis visą žmogų, kaip esmę. Tačiau standartiškai žmonės yra linkę susiaurinti laimę veikloje tik iki pasiekiamų rezultatų ir jų teikiamo džiaugsmo.

 

Kuo pasižymi vyriškos ir moteriškos prigimčių realizavimas veikloje?

 

Rimvydas: Vyriška prigimtis realizuojama, kai sistemingai siekiama tikslų, juos lydi valia, disciplina, vidinis surinktumas ir panašios savybės. Visi vaikai to išmoksta dar mokyklose. Moteriška prigimtis – tai atsipalaidavimas, grožis, lengvas takumas, mėgavimasis pačiu procesu. Svarbu paminėti, kad žmonėms būdingas prigimčių dualumas – kiekviename žmoguje slypi ir vyriška, ir moteriška prigimtys, nepaisant to, kokios lyties esame.

 

 

Kas daro laimingą veikloje vyrą, o kas moterį? Ar skiriasi vyriškas ir moteriškas veikimo principas realizacijos jausmui pasiekti?

 

Rimvydas: Taip, yra nemenkas skirtumas. Vyrai gali jaustis laimingi vien dėl veiklos rezultatų – išorinių atributų. Jei darbas ir veiklos rezultatai tenkina, vyrui lengviau ignoruoti vidinės būsenos disbalansą: pervargimą, stresą, domėjimąsi vien tik darbu, prastesnį miegą. Moteriai šiuos dalykus ignoruoti žymiai sunkiau – jai svarbiausia tai, kaip ji jaučiasi veikdama. Žinoma, moteris taip pat gali ignoruoti savo vidinę būseną ir netgi tokiu būdu pasiekti aukštų rezultatų. Tačiau, objektyviai turėdama jaustis laiminga, laimės ji nejaus jei bus pervargusi, prikaupusi streso ir pan. Moteris nebus visiškai laiminga veikloje, jei jos moteriška prigimtis liks nerealizuota. Pavyzdžiui, jei moteris turi ateiti į darbą ir paslėpti visas savo moteriškos prigimties savybes – ne tik išoriškai, bet ir vidinius moteriškus talentus, tokius kaip intuicija ir pan. – jos realizacijos jausmas darbe bus stipriai mažesnis, nei galėtų būti. Todėl moteriai yra labai svarbu, kad darbas ją atskleistų. O vyrui svarbiausia, kad darbas padėtų realizuoti jo talentus.

 

Taigi, panašu, kad jau žinome ir pagrindinę laimės jausmo veikloje formulę?

 

Rimvydas: Taip. Totali laimė veikloje – tai kompleksinė formulė. Ji susideda iš savęs įtvirtinimo, t.y. rezultatų, savęs išraiškos, t.y. kūrybos ir realizacijos jausmo – buvimo ten, kur viskas, ką mokame, ką žinome ir kas esame yra reikalinga ir galime tai realiai panaudoti. Kaip šią formulę pritaikyti gyvenime ir pasinaudoti ja praktiškai daugiau kalbu savo paskaitose ir viešuosiuose seminaruose. Ačiū už pokalbį!